Jak poznać, że ktoś zażywa narkotyki?
Dla osoby, która nigdy w życiu nie miała nic wspólnego z narkotykami, rozpoznanie, że ktoś bliski je zażywa, może wydawać się niemal niemożliwe. Osobę która zażywa narkotyki poznasz uważnie obserwując jego oczy i reakcję źrenic na światło. Po otwarciu oczu w jasno oświetlonym pomieszczeniu źrenice szybko zwężają się, a następnie powoli, przyzwyczajając się do światła, powiększają. Działanie narkotyków sprawia, że źrenice się powiekszają. Po heroinie oczy stają się błyszczące/szkliste, a źrenice maksymalnie zwężone. Po marihuanie czy haszyszu dodatkowo białka oczu mogą być przekrwione.
Leczenie narkomanii przebieg terapii
- Diagnoza stanu pacjenta oraz szczegółowe badania
- Ustalenie metody oraz planu leczenia
- Wieloetapowe działania terapeutyczne
- Pomoc po zakończeniu terapii – grupy wsparcia
Odwyk narkotykowy zaczyna się od rozpoznania problemu, z jakim zgłasza się osoba uzależniona. Uzależniony często nie zdaje sobie sprawy, że przekroczył magiczną granicę między okazjonalnym stosowaniem danej substancji a punktem, w którym nie może sobie odmówić następnej porcji narkotyku.
Uzależnieni często nie odczuwają potrzeby leczenia i kontaktują się z terapeutą raczej pod wpływem presji otoczenia, a nie z własnej potrzeby. Leczenie uzależnienia polega na detoksykacji, długotrwałej rehabilitacji oraz konieczności zachowania abstynencji aż do końca życia.
Próby odstawienia narkotyków po długim okresie ich zażywania, poza dolegliwościami fizycznymi, wiążą się także z trudnymi do zniesienia objawami.
Celem naszych specjalistów jest złagodzenie skutków pojawiających się po odstawieniu narkotyków, uzupełnienie poziomu płynów, witamin i soli mineralnych w organizmie wyniszczonym przez toksyny. Proces oczyszczania organizmu przeprowadzony jest pod okiem wykwalifikowanej opieki medycznej w naszej Klinice.
Detoks narkotykowy przebiega wolno i stopniowo żeby nie dopuścić do gwałtownego i nagłego odstawienia narkotyków oraz pojawienia się zespołu abstynencji.
Leczenie rozpoczynamy od detoksu narkotykowego trwa od 7 do 10 dni
Gwarantujemy pełną dyskrecję i anonimowość. Detoks narkotykowy rozpoczyna się już na etapie telefonu do naszego specjalisty w Klinice Leczenia Uzależnień Oleśniczka 30. W trakcie rozmowy telefonicznej nasz specjalista przeprowadza wstępny wywiad i kieruję osobę uzależnioną do odpowiedniej grupy. Po przyjeździe pacjent musi przejść wstępne badania lekarskie, podczas których określa się jego stan psychiczny oraz fizyczny. Wykonuje się je, aby dopasować najlepszy rodzaj leczenia, wybrać odpowiednie środki przeciwbólowe, uspokajające i nasenne. Po zakończeniu detoksu zachęcamy naszych pacjentów, aby skorzystali z leczenia uzależnienia psychicznego, aby pomóc im osiągnąć i utrzymać ciągłą trzeźwość od nawrotów przyjmowania substancji uzależniającej.
Najczęściej występujące objawy podczas przeprowadzania detoksu
- zmęczenie
- zaburzenia snu
- wymioty
- bladość skóry
- dreszcze
- gorączka
- halucynacje
- lęki
- skurcze mięśni
Rehabilitacja po detoksie
Rehabilitacja jest długotrwałym procesem, który następuje po detoksykacji. Jest ona niezbędna, aby uzależniony nie powrócił do przyjmowania substancji uzależniającej. Program leczenia realizowany jest w naszej Klinice poprzez terapie indywidualne, grupowe lub rodzinne, Ich długość zależy od rozmaitych czynników, ale terapia nigdy nie trwa krócej niż 4 do 8 tygodni.